Nyertes Visegrád+ pályázat
Az International Visegrad Fund (https://www.visegradfund.org/) 45,985.00 Euró támogatást ítélt a projekt megvalósítására.
Projekt partnerek:
1. Pannon ETT – vezető partner
2. Pécsi Tudományegyetem - Pécs, Magyarország
3. Masaryk Egyetem – Brno, Csehország
4. János Selye Egyetem - Komárom, Szlovákia
5. Jagiello Egyetem - Krakow, Lengyelország
6. Sarajevói Egyetem - Sarajevo, Bosznia-Hercegovina
7. Montenegrói Egyetem - Podgorica, Montenegro
A projekt fő célja a zöld átmenet témájához kapcsolódó együttműködési lehetőségek feltárása az egyetemek alapképzési, posztgraduális képzési, kutatási és harmadik missziós tevékenységein keresztül a regionális fejlesztés és gazdaságfejlesztés terén, közös programok kidolgozása a legjobb gyakorlatok, valamint a partnerek tudása és gyakorlati tapasztalata alapján. A projekt eredményeiből fakadó jövőbeni együttműködés átfogó célja a versenyképesség javítása a zöld átmenet és a digitalizáció területén, és ezáltal hozzájárulni a gazdasági fejlődéshez és a fenntartható fejlődés elősegítéséhez a Visegrádi Régióban, a Nyugat-Balkánon és azon túl.
A Visegrádi Régió Egyetemei már több lépést tettek az átmenet felé, de a legtöbben még nem folytattak rendszerszintű áttekintést arról, hogy mit tettek már, és mit kell még tenni ahhoz, hogy példaképekké váljanak a zöld átmenetben. Az összegyűjtött információk alapján helyzetelemzés és a legjobb gyakorlatok tárháza kerül kialakításra a zöld átmenet különböző szintjei szerint, úgymint intézményi, stratégiai, operatív szint, valamint az alap és a harmadik küldetés tevékenységi szintje. A repozitórium olyan ötletkataszterként fog szolgálni, amelyet nemcsak a partnerek, hanem a tágabb régió bármely más egyeteme is megvalósíthat. A projekt megvalósításának végére a partnerek átfogó akciótervet dolgoznak ki a zöld átállásról. Ez az akcióterv nem csak a projektben részt vevő partnerek számára tartalmaz testre szabott megoldásokat, hanem iránymutatásként szolgál a zöld átállás kívánt szintjének eléréséhez és a változások katalizátorává válásához szükséges lépésekről. Az akcióterv ajánlásait úgy fogjuk megfogalmazni, hogy azok ne csak az egyetemekre vonatkozzanak, hanem más intézményekre is, amelyek a klímasemlegesség irányába kívánnak fellépni.
A pályázat megvalósítása során minden egyetemnek lehetősége lesz „zöld akciók” megvalósítására, amelyek akár nagyon csekély dolgok lehetnek, szeretnénk megmutatni, hogy a kevésnek nagy hatása lehet. Például: villanykapcsolóra matricákat ragasztani, amely figyelmeztette az embereket, hogy kapcsolják le a villanyt, amikor elhagyják az előadótermet/szemináriumot, vagy minden irodai számítógépen képernyővédőt helyeztek el, amely egyszerű műveleteket tartalmazott az energiatakarékosság és a klímaváltozás elleni küzdelem érdekében: használja a függönyöket nyáron, amikor süt a nap, használjon led asztali lámpákat, nyomtatni csak nagyon indokolt esetben javasolt. De az egyetemek szervezhetnek költségesebb akciókat, mint Bringázz a munkába, fa/virág/fűszernövény ültetést, használt étolaj gyűjtési programot, kihelyezhetnek szelektív kukákat és ivóvíz ballonokat, PET-mentes egyetem, füstmentes november, csomagolásmentes nap szervezése.
A projekt megvalósítási időszak 18 hónap: 2024. szeptember 20 - 2026. február 20.
Csatlakozzon hozzánk Facebookon: https://www.facebook.com/GreenTransitionUniversities!