Nyert a Duna Régió Program Seed Money Facility kiírás keretében beadott pályázatunk
A Pannon ETT a Duna Régió Program Seed Money Facility felhívás keretében nyújtott be pályázatot, mely eszközként szolgál a stratégiai projektek beindításához, valamint nagyszabású kezdeményezések előkészítéséhez. Az előkészítő projekt célja egy olyan főprojekt kidolgozása (amely jövő évben a DRP felhívásra kerül benyújtásra), amely célja a Szlovéniától Bosznia-Hercegovináig terjedő Duna-Dráva-Száva menti határtérségek versenyképességének javítása, gazdasági fejlődésükhöz való hozzájárulás és a fenntartható fejlődés előmozdítása a határ menti területeken. A projekt partnerek megvizsgálják és értékelik az adott határtérség helyzetét és lehetőségeit, majd megosztják tapasztalataikat és közösen dolgoznak ki olyan megoldásokat, amelyek növelhetik a határ menti területek erőforrás-mobilizációs képességét.
Felhívás: Duna Régió Program Seed Money Facility
Teljes projekt költségvetés: 100 000 EUR
Pannon ETT költségvetése: 20 000 EUR
Időtartam: 12 hónap
Vezető partner: Pannon ETT (HU)
Projekt partnerek:
- Pécsi Tudományegyetem (HR)
- VIDRA – Virovitica-Drávamente Regionális Fejlesztési Ügynökség, Horvátország (HR)
- Muraszombati Fejlesztési Központ (SI)
- Josip Juraj Strossmayer Egyetem (HR)
Társult stratégiai partnerek:
- Vajdaságu Fejlesztési Ügynökség (RS)
- REDAH Gazdaságfejlesztési Ügynökség (BIH)
- EUREGIO Salzburg – Berchtesgadener Land –Traunstein (D)
- Tuzlai Egyetem (BIH)
A Duna makrorégió 11 országot ölel fel, amelyek számos ponton határosak egymással. E határ menti régiók nagy része marginalizálódott. Ezek a periférikus területek általában alacsony részvételi aránnyal és korlátozott abszorpciós kapacitással rendelkeznek. A határ menti területeknek saját határon átnyúló együttműködési programjaik vannak, amelyek célja a térség fejlesztése, de ezek nincsenek összekapcsolva, így a jó tapasztalatok és a legjobb gyakorlatok nem kerülnek át egyik határ menti területről a másikra.
Az előkészítő projekt célja egy olyan főprojekt kidolgozása, amely hozzájárul a Duna makrorégió peremterületeinek fejlesztéséhez azáltal, hogy növeli az uniós finanszírozási rendszerekben való részvételt, valamint fokozza az erőforrás-felvételt, a kompetenciafejlesztést és a kapacitásépítést az elmaradott térségek célcsoportjai számára. Átfogó értékelés, célzott kapacitásépítés és stratégiai tervezés révén a partnerek javítani fogják a régió felvevőképességét, ezáltal hozzájárulva a térség fejlődéséhez. A cél a fenntartható fejlődés előmozdítása a határ menti régiókban az érdekelt felek bevonásával, hozzáférhető források biztosításával és a finanszírozási források azonosításával. A határokon átnyúló megközelítés biztosítja a határokon átnyúló együttműködést, maximalizálva a projekt hatását a Duna makrorégióban.
A fő projekt átfogó célja a határ menti területek versenyképességének javítása, gazdasági fejlődésükhöz való hozzájárulás és a fenntartható fejlődés előmozdítása a határ menti területeken. Ezt úgy teszi, hogy bevonja a Duna Régió határ menti területek fejlesztésében érintett valamennyi országának szervezeteit, akikkel megvizsgálja és értékeli az adott határtérség helyzetét és lehetőségeit, majd a partnerek megosztják tapasztalataikat és közösen dolgoznak ki olyan megoldásokat, amelyek növelhetik a határ menti területek erőforrás-mobilizációs képességét. A várt eredmény a sikeres részvétel és a rendelkezésre álló finanszírozás felhasználásának növekedése a Duna-régió peremterületein.
Az SMF projekt eredményei
1. kimenet: Jelentés a címzett terület aktuális helyzetéről, beleértve többek között a következőket:
Átfogó, határon átnyúló társadalmi-gazdasági felmérés, beleértve a Dél-Dunántúl (HU), Szlovénia (SI), Horvátország (HR), Szerbia (SR), Bosznia-Hercegovina (BIH) határ menti régióit (50-50 km-re a megfelelő határoktól), a partneregyetemek és fejlesztési ügynökségek által kidolgozva. A felmérés azonosítani fogja a határ menti régiók összes társadalmi és gazdasági kihívását és hiányosságát. Jelentés a Duna-Dráva-Száva térség jelenlegi helyzetéről, problémáiról és kihívásairól. A jelenlegi helyzet és az előre jelzett kihívások elemzése 2050-ig. A térség fejlődésének áttekintése az 5. kohéziós jelentés óta, a tendenciák elemzése, a fejlesztési célok megvalósítása az 5., 6., 7. és 8. CR keretében. A meglévő hiányosságok, a problémák/kihívások ismertetése, különös tekintettel a következő három tényezőből eredő kihívásokra: digitális átállás, klímasemleges átállás és a társadalom elöregedése. Ebben a stratégiában a DDS növelése azonosítani fogja a cselekvési területen élő, azonosított célcsoportok képzési és készségfejlesztési igényeit annak érdekében, hogy ellenállóbbá és versenyképesebbé váljanak a jelenlegi társadalmi-gazdasági környezetben.
2. kimenet: A projekt fő munkaterv
A probléma azonosítását követően a társadalmi-gazdasági felmérés eredményei alapján a 2025-2035-ös évekre főterv készül, amely figyelembe veszi a 2025-2035-ös közös transznacionális fejlesztési program kidolgozását, beleértve egy cselekvési tervet is. Szintén a társadalmi-gazdasági felmérés alapján a partnerek a közös transznacionális fejlesztési programban és a cselekvési tervben részletezett, ajánlott intézkedésekhez igazított képzési és fejlesztési tanterveket dolgoznak ki. A harmadik pillér az első két pillér kommunikációja/terjesztése lesz: a fejlesztési terv, amelyet cselekvési terv formájában közölni kell a helyi és regionális önkormányzatokkal, valamint az érintett minisztériumokkal, ahol ismertetik a meghozandó intézkedéseket. A képzési programot közlik a célcsoportokkal.
3. kimenet: Jelentés a finanszírozási lehetőségekről
- A nagyszabású projekt forrásának leírása: a projektet az Interreg Europe és/vagy az Interreg Danube programok és a nemzeti programok keretében dolgoznák ki, és bevonnák a különböző partnereket és ASP-ket.
- Ütemterv, amely meghatározza az SMF projekt véglegesítése után megteendő lépéseket.