UPSCALE-DDS - Resilience driven enhancement of the social-economic upscaling of the Danube-Drava-Sava macro region
A Duna Régió Program SMF előkészítő projekt célja egy olyan főprojekt kidolgozása, amely hozzájárul a Duna-Dráva-Száva makrorégió peremterületeinek fejlesztéséhez azáltal, hogy növeli az uniós finanszírozási rendszerekben való részvételt, valamint fokozza az erőforrás-felvételt, a kompetenciafejlesztést és a kapacitásépítést az elmaradott térségek célcsoportjai számára.
Támogatási konstrukció: Duna Régió Program Seed Money Facility
Projekt időtartama: 2024.09.01-2025.08.31
Elszámolható öszköltség: 100.000 EUR
ETT költségvetése 20.000 EUR
Vezető partner: PANNON ETT
Partnerek:
- Pécsi Tudományegyetem (HU)
- VIDRA – Virovitica-Drávamente Regionális Fejlesztési Ügynökség (HR)
- Muraszombati Fejlesztési Központ (SI)
- Josip Juraj Strossmayer Egyetem (HR)
Társult stratégiai partnerek:
- Vajdasági Fejlesztési Ügynökség (RS)
- REDAH Gazdaságfejlesztési Ügynökség (BA)
- EUREGIO Salzburg – Berchtesgadener Land –Traunstein (D)
- Tuzlai Egyetem (BA)
A 14 országot átívelő Duna makrorégió számos határponton átnyúló régiókkal fonódik össze. Sajnos e határrégiók jelentős része marginalizálódással küzd, és jelentős társadalmi-gazdasági fejlődési kihívásokkal néz szembe. Ezek a periférikus területek gyakran olyan problémákkal küzdenek, mint a civil szerepvállalás alacsony aránya, a korlátozott erőforrás-kapacitás felszívódás, valamint az alapvető szaktudáshoz és a haladás példamutató modelljéhez való korlátozott hozzáférés. Annak ellenére, hogy az egyes határterületeken belül léteznek dedikált, a regionális növekedés elősegítését célzó, határon átnyúló együttműködési (CBC) programok, ezek egymástól izolálva működnek, hiányzik az összekapcsolódás. Következésképpen a rengeteg tudás, sikeres kezdeményezések és bevált gyakorlatok, amelyeket egy határterületen belül kidolgoztak, nem lépik át a földrajzi határokat, ami gátolja a szomszédos területek közötti együttműködési előrelépés lehetőségét. Alapvetően szükség van e szakadék áthidalására, és szilárd csatornák létrehozására a meglátások és tapasztalatok cseréjéhez, ezáltal felszabadítva a Duna makrorégió kollektív potenciálját a befogadó és fenntartható fejlődés érdekében.
Az előkészítő projekt célja egy 2025-2035-ig tartó közös transznacionális fejlesztési program megfogalmazása, amely egy akciótervből és egy személyre szabott képzési programból áll, és amely a Duna-Dráva-Száva térség peremvidéki határrégiók fejlődését segíti elő. Ez a törekvés az uniós finanszírozási kezdeményezésekben való részvétel és a források felszívódásának fokozására, valamint a leszakadó térségekben élő demográfiai célcsoportok kompetenciájának ápolására irányul. Stratégiailag a kapacitásépítésre és a kompetenciafejlesztésre összpontosítva a projekt célja, hogy képessé tegye ezeket a közösségeket a rendelkezésre álló erőforrások hatékony kihasználására és a fenntartható fejlődés lehetőségeinek kihasználására. Ezen az összehangolt erőfeszítésen keresztül a projekt célja a meglévő egyenlőtlenségek áthidalása, a társadalmi-gazdasági fejlődés katalizálása, a közösségek ellenálló képességének növelése és a nagyobb inkluzivitás elősegítése a Duna makrorégióban.
A partnerség alapos felmérések lebonyolításával, célzott kapacitásépítési kezdeményezések megvalósításával, stratégiai tervek megfogalmazásával a régió felvevőképességének növelését célozza, valamint a lakosság kapacitásának és ellenálló képességének növelését, ezzel katalizálva fejlődését.
Átfogó célunk a fenntartható fejlődés elősegítése a határ menti régiókban az érdekelt felek aktív bevonásával, a forrásokhoz való hozzáférés megkönnyítésével és a különböző finanszírozási utak azonosításával. A határokon átnyúló megközelítést alkalmazva kiemelten kezeljük az együttműködési erőfeszítéseket a határokon átnyúló hatékony együttműködés biztosítása érdekében, ezáltal felerősítve a projekt hatását az egész Duna-Dráva-Száva makrorégióban.