8. Délkelet-Európai és Nyugat-Balkáni rektori fórum
2024. május 30. és 31. között a Szarajevói Egyetem adott otthont a Délkelet-Európa és Nyugat-Balkán Rektori Fóruma 8. ülésének.
Ez a regionális együttműködés több éve indult, és az elmúlt években a fiumei, belgrádi és ljubljanai egyetemek együtt dolgoztak a Délkelet-Európa és Nyugat-Balkán Rektori Fóruma, mint fontos regionális felsőoktatási hálózat sikeres munkájának biztosításában. A Délkelet-Európa és Nyugat-Balkán Rektori Fórumának célja a délkelet-európai és nyugat-balkáni egyetemek közötti együttműködés erősítése az oktatás, a kutatás és az innováció területén.
A Délkelet-Európa és Nyugat-Balkán Rektori Fórumának találkozóján 24 intézmény 60 képviselője, köztük 8 rektor és 19 rektorhelyettes vett részt.
A Délkelet-Európa és Nyugat-Balkán Rektori Fórum első napja az egyetemek jövőjével, valamint a Rektori Fórum és a munkacsoportok tevékenységével foglalkozott.
Az üdvözlő beszédet Prof. Dr. Rifat Škrijelj, a Szarajevói Egyetem rektora mondta, aki hangsúlyozta, hogy miközben haladunk a 21. század kihívásain és lehetőségein, elengedhetetlen, hogy több kultúrák közötti párbeszédet folytassunk. Azt is mondta: »Miközben eligazodunk a 21. század kihívásai és lehetőségei között, elengedhetetlen, hogy elősegítsük intézményeink közötti együttműködést és együttműködést. Tapasztalataink, forrásaink és bevált gyakorlataink megosztásával erősebb, ellenállóbb felsőoktatási ökoszisztémát építhetünk fel, amely minden hallgatónk és kutatónk hasznára válik. Erősen hiszek a regionális együttműködés és az egyetemi autonómia erejében. Egyetemeink képesek arra, hogy országainkat pozitívabb és progresszívebb irányba tereljék. Ez a hit vezérelte erőfeszítéseimet hivatali ideje alatt, és továbbra is ez a jövőképem sarokköve."
Anna-Lena Claeys-Kulik és Thomas Ekman Jørgensen, az év elején megjelent két befolyásos EUA-dokumentum szerzői vezették be az egyetemek jövőjéről szóló vitát. A dokumentumok az Európai Egyetemi Szövetség egyik legbefolyásosabb és legfontosabb kezdeményezésének, az UniFE projektnek az eredménye. A jelentés innovatív megközelítése kontinensünk négy lehetséges jövőjének leírásában és e jövők szektorunkra, különösen a transznacionális egyetemi együttműködésre gyakorolt hatásának elemzésében rejlik.
Az előadást vita és elmélkedés követte az egyetem vezetői, köztük Prof. Biljana Angelova, a Ss. rektora. A szkopjei Cyril és Metód Egyetem, Prof. Enita Nakaš, a Szarajevói Egyetem nemzetközi együttműködésért felelős rektorhelyettese, Prof. Igor Nedelkovski, a Bitola Egyetem rektora és Prof. Gregor Majdič, a Ljubljanai Egyetem rektora a felsőoktatás, a kutatás és az innováció lehetőségeit és különféle jövőbeli perspektíváit Európa-szerte, különös tekintettel Délkelet-Európára és a Nyugat-Balkánra. A panelbeszélgetést Prof. Snježana Prijić-Samaržija, a Rijekai Egyetem rektora és a Délkelet-Európai és Nyugat-Balkáni Rektori Fórum elnöke moderálta.
A Délkelet-Európa és Nyugat-Balkán Rektori Fóruma és a munkacsoportok tevékenységének bemutatása után a résztvevők a kutatási infrastruktúra használatáról vitatkoztak a Regionális Együttműködési Tanács (RCC) képviselője, Siniša Marčić vezetésével.
Döntés született arról is, hogy ki kell dolgozni a Délkelet-Európai és Nyugat-Balkáni Rektori Fórum arculatát, valamint a következő, szeptemberi bitolai közgyűlésen meg kell vitatni és dönteni a tagságra vonatkozó új kezdeményezésekről.
A régió több egyeteme kötelezettséget vállalt arra, hogy csatlakozik és együttműködik a Centers for Advanced Studies (CAS) hálózatával, és aláírta a regionális CAS-hálózatról szóló megállapodást: a Rijekai Egyetem, a Belgrádi Egyetem, a Montenegrói Egyetem, az Egyetem az SS. Cyril és Metód, a Szarajevói Egyetem, a Prishtinai Egyetem Hasan Prishtina, a Tiranai Egyetem és a Ljubljanai Egyetem. A Center for Advanced Studies Southeast Europe (CAS SEE) a Rijekai Egyetem irányítása alatt működő posztdoktori kutatás regionális központja.
A Délkelet-Európai és Nyugat-Balkán Rektori Fórumának tagjai szintén különböző projekteken és tevékenységeken dolgoznak együtt. A Tiranai Egyetem, a Belgrádi Művészeti Egyetem, a Kragujevaci Egyetem és az Alma Mater Europaea az esemény során szándéknyilatkozatot írt alá a Szarajevói Egyetemmel a további együttműködés előmozdítása és elmélyítése érdekében.
Délután a résztvevők három párhuzamos munkacsoportra oszlottak, hogy foglalkozzanak azokkal a kihívásokkal, amelyekkel Európa ezen részén a felsőoktatás és a kutatás előtt áll.
A rendezvény lehetőséget adott a térség egyetemi szereplőinek a megismerésére, kapcsolatépítésre, valamint a Visegrad+ projekt egyeztetésére a Szarajevói és a Montenegrói Egyetemmel, és a DRP Seed Money Facility projekt megtárgyalására a Tuzlai Egyetemmel. A rendezvény 2. napjának témája a kutatás finanszírozása uniós, nemzeti és intézményi szinten volt, melynek keretében lehetőséget kaptunk a Pannon ETT bemutatására is.